Bioodpad se sváží častěji

Likvidace bioodpadu v Jablonci nad Nisou je pro občany od letošního roku snazší. Během jarních měsíců rozdělila radnice 1200 kusů domácích zahradních kompostérů. Zároveň došlo k nákupu 5 velkoobjemových kontejnerů, které umožní svážet bioodpad každých 14 dní. Je to velký rozdíl oproti 4 svozům ročně. První podzimní svoz proběhne už tuto sobotu 15. září. 

„V rámci projektu „Podzemní kontejnery a sběr bioodpadu v Jablonci nad Nisou“ jsme pořídili 5 velkoobjemových zelených kontejnerů na bioodpad. Můžeme tak nabídnout občanům častější svoz bioodpadu místo stávajících čtyř termínů ročně,“ říká náměstek primátor Miloš Vele, který se problematikou nakládání s odpady zabývá. První podzimní svoz bioodpadu proběhne 15. září a podruhé budou kontejnery přistaveny 29. září. Jednotlivá stanoviště a časová rozmezí jsou uvedena na webu města a v Jabloneckém měsíčníku. 

Štěpkování zdrama

Současně se svozem bioodpadu bude probíhat i štěpkování větví. „Občané mohou přinést větve na dané stanoviště a nechat si je od obsluhy naštěpkovat,“ vysvětluje Barbora Šnytrová z odd. správa veřejné zeleně. Vzniklá štěpka je vhodná právě pro umístění do zahradních kompostérů, kde napomáhá správnému rozkladu nebo se dá libovolně použít na zahrádce.

Kromě využití štěpkovače v rámci pravidelných svozů mohou lidé také větve přivézt do areálu Technických služeb v Lesní ulici a nechat si je zdarma naštěpkovat tam. Nejbližší „štěpkovací“ termín je sobota 22. 9. od 9 do 12 hodin. „Za poplatek je také možné u TSJ objednat si individuální štěpkování na vlastní zahradě.