Chystáte se oslavit Silvestr mimo domov? Nezapomeňte na dobré zabezpečení

Milujete silvestrovské oslavy? Pokud se letos chystáte strávit poslední dny v roce mimo domov, zbystřete. Opuštěné byty a domy každoročně lákají „novoroční“ zloděje, kteří využívají silvestrovský hluk a veselí k zamaskování krádeží. Díky zábavní pyrotechnice se totiž jedná o jediný den v roce, kdy se nemusí bát použít hlasité elektrické nářadí, a to ani v husté městské zástavbě. Jak svůj domov co nejlépe ochránit a proč se nemusíte spoléhat jen na dobré zámky? Inspirujte se našimi tipy.

1. Pozor na sociální sítě
Trávíte konec roku na malebné chalupě na samotě? Nebo vyrážíte na zasloužený odpočinek do hor? Zimní pohádková krajina svádí k fotografování a sdílení zážitků s přáteli a známými. Než ale odešlete první silvestrovský příspěvek, zvažte, komu o pobytu mimo domov dát vědět. Obsah na sociálních sítích žije vlastním životem a je oblíbeným zdrojem pro „tipaře“, kteří hledají vhodné objekty na vykradení. A bujarý Silvestr je pro ně ideální příležitostí. Zkuste si letos užít konec roku bez sdílení a s fotkami se pochlubit až po návratu domů.

2. Zaúkolujte sousedy
Panují u vás dobré sousedské vztahy? Pokud ano, máte napůl vyhráno – všímavý soused vás může upozornit na podezřelý pohyb kolem vašeho domu nebo bytu, případně zkontroluje dveře a okna. Když odjíždíte na Silvestra, nezapomeňte sousedy informovat, svěřit jim náhradní klíče a své telefonní číslo. Předpokladem jsou ovšem opravdu dobré vztahy – takový soused vám může třeba i odmést sníh z chodníku nebo vybrat poštovní schránku. Příště mu laskavost jistě oplatíte.

3. Zkontrolujte zámky
Nemusíte se pouštět do kompletní obnovy zámků v domě, nicméně letmá kontrola před odjezdem neuškodí. Je možné, že vlivem zimy některé zámky dosloužily a zloději by je mohli snadno překonat. Prověřte proto všechny přístupové cesty – vchodové, zadní a boční dveře, ale i vrata a bránu. Kde je to možné, sáhněte po bezpečnostních zámkových vložkách či závorách s certifikací. „Je zbytečné jít zloději naproti tím, že necháme odemknutou branku a na garáži zůstane petlice, která vlivem deště a mrazu zrezla a ve dveřích máme cylindrickou vložku pochybného původu již 10 let a navíc bez certifikace. Čím déle setotiž bude muset zloděj dostávat dovnitř, tím je pravděpodobnější, že pokus vzdá a posune se ‚o dům dál‘ – mluvíme o pravidlu pěti minut, které rozhodují,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

4. Zavřete, co můžete
Je jedno, zda odjíždíte na týden nebo víkend. Vždy byste měli důkladně zavřít všechny dveře, ale i okna, i za cenu toho, že vás po příjezdu bude čekat delší větrání. Pokud bydlíte v domě, nezapomeňte na sklepní a garážová okénka. Možná se vám zdají malá, ale věřte tomu, že zloději dokáží nevídané. I proto se hodí vybavit okna neprůhlednou bezpečnostní folií, která ztíží rozbití a zamezí pohledům zvědavých očí. Z dohledu odstraňte i veškeré cennosti, případně volně ležící nářadí, které by bylo možné použít k proniknutí do domu. Hodnotnější věci můžete uzamknout do systému typu X safety box, který zloděj nepřekoná.

5. Tvařte se, že jste doma
Nemusíte se každý den vracet z hor, abyste se „zjevili“ u svého domu. Využijte místo toho řadu technologických vychytávek, které jsou cenově dostupné a umí simulovat vaši přítomnost. Skvělá jsou třeba čidla pohybu nebo programovatelná světla, která můžete v určitý čas sepnout vzdáleně. Můžete ale samozřejmě sáhnout hlouběji do kapsy a investovat do bezpečnostního systému s kamerou a alarmem.