Francouzská návrhářka vytvořila jako první na světě módní kolekci pomocí chytrého telefonu

Oceňovaná módní návrhářka Aurélie Fontan jako první na světě navrhla a vytvořila módní kolekci několika nadčasových kousků oblečení pomocí chytrého telefonu.

Aurélie ve spolupráci se společností Samsung využila v rámci sedmi hlavních kroků, ze kterých sestává proces návrhu a výroby, přístroj Galaxy Note9, a stvořila tak první „mobilní“ módní kolekci na světě.

Návrhářka přístroj využila při skicování, bezdrátové komunikaci s novými výrobními nástroji, při 3D tisku zapínání a robotickém kreslení vzorů látky, díky čemuž vytvořila neobvyklou kolekci. Aurélie dokázala celý proces výroby prototypů jedinečným způsobem urychlit díky jednoduché synchronizaci aplikací s dodavateli a také díky tomu, že se s nimi mohla spojit a pokračovat v práci na svých návrzích bez ohledu na to, kde se zrovna nacházela.   

Mobilní móda se zaměřuje především na progresivní design, který nabízí alternativu rychlé módy, a maximálně využívá sílu a potenciál mobilních a digitálních technologií. Finální kousky oblečení byly vyrobeny z recyklovatelné kůže a biologicky rozložitelného plastového 3D zapínání, přičemž celý proces od návrhu až po dokončení finálních výrobků trval šest týdnů.

Velice výkonné pero S Pen přístroje Note9 návrhářce dodalo přesnost a kontrolu při skicování, zatímco výkonný procesor a velké úložiště jí umožnily přímo se propojit s výkonnými technologickými nástroji a zrychlit proces, naživo upravovat a inovovat jak ve vývojové fázi, tak při finální výrobě – to vše díky zařízení, které se vejde do kapsy. Přístroj Note9 například urychlil proces vzniku prototypu o cca 40 %, takže kolekce byla vyrobena během osmi dnů místo obvyklých 14. 

Způsob využití přístroje Galaxy Note9

Zdrojová inspirace 
-    Aurélie použila fotoaparát a jedinečné pero S Pen k získávání námětů, pořizování poznámek a shromažďování inspirace ve svém digitálním skicáku.
-    Díky baterii, která vydrží celý den, a velkému úložišti mohla Aurélie se svým digitálním skicákem pracovat na cestách, kdykoli ji něco napadlo.
-    Skicování návrhů, vzorů a zapínání
-    Tvar jednotlivých kousků oblečení, vzory látek a upínací háčky byly nakresleny perem S Pen s tenkým hrotem na 6,4palcový displej telefonu Note9, jako kdyby šlo o tužku a papír. 

Výroba 3D tištěných háčků 
-    Komplikované nákresy zapínání jednotlivých kousků oděvů byly přetvořeny v aplikaci OnShape*, kde vznikly digitální návrhy vhodné pro 3D tisk.
-    Soubory pak mohly být odeslány přímo z telefonu na 3D tiskárnu Ultimaker. Obvykle je v této fázi zapotřebí počítač.
-    Proces 3D tisku Aurélie sledovala v reálném čase přímo na displeji svého přístroje a v případě potřeby mohla učinit i potřebné změny.

Robotické kreslení vzorů přes bezdrátové připojení
-    Návrh vzorů látek byl bezdrátově zaslán do pokročilého digitálního robotického zařízení na kreslení Joto X, které složité vzory přeneslo na kožený základ oděvů.

Závěrečný vzhled
-    Zapínání vytvořené pomocí 3D tisku bylo použito k sešití vzorované kůže a k dotvoření finálního vzhledu oděvů.
-    Aurélie pak vytvořila svůj vlastní ideální digitální lookbook pomocí pera S Pen podporujícího Bluetooth, které ji umožnilo pořizovat fotografie, aniž by se musela dotknout telefonu. Měla tak ruce volné k závěrečným úpravám a získala dokonalé záběry, které měla pod kontrolou.
-    Pro ještě snazší práci nabízí chytrý fotoaparát přístroje Note9 funkci Flaw Detection, která ještě před pořízením fotografie upozorňuje na možné problémy se záběrem.

Přístroj Note9 je navržen tak, aby poskytoval špičkový výkon a produktivitu tvůrcům hledajícím telefon, který jim umožní pracovat a hrát si po celý den. Přístroj nabízí baterii s celodenní výdrží, až 512 GB úložného prostoru, který lze vůbec poprvé rozšířit až na 1 TB (což je více než u většiny notebooků), špičkový 10nm procesor, podporu nejrychlejších dostupných datových sítí a ikonické pero S Pen, které nově podporuje připojení přes Bluetooth. Limity telefonu byly otestovány při výrobě těchto tří šatů a jednoho kabátu.

Aurélie Fontan uvedla: „Jakožto pro návrhářku, která se při tvorbě nechává inspirovat potenciálem technologií a vědy, pro mě bylo skutečně zajímavé zjistit, že existuje chytrý telefon, který umožňuje mít pod kontrolou celý proces výroby kolekce. Mám ambiciózní myšlenky a hledám jiné, netradiční procesy, a tak pro mne jako mladou návrhářku bylo osvobozující vidět, že pomocí zařízení, která mám neustále u sebe, mohu tyto myšlenky realizovat.“  

„Když jsme uviděli Aurélii při práci, pochopili jsme, že je dokonalým ztělesněním našich zákazníků, kteří si oblíbili telefon Note. Důvod, proč jsou tak neskutečně loajální, je ten, že náš přístroj nabízí takovou úroveň výkonnosti a výdrže, jakou lidé na cestách skutečně potřebují,“ uvedla Suzanne Smith, Senior Marketing Lead společnosti Samsung Electronics Europe. „Tato kolekce je zcela výjimečná a my ji považujeme za zlatý standard, který ukazuje, co chytré telefony Samsung v rukách ambiciózních a tvořivých lidí dokážou.“ 

Video k projektu najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=4VEn-iVdPF8&feature=youtu.be