Košťálov připravuje výstavbu kanalizace a čističky za 152 mil.Kč

Výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace připravují v Košťálově na Semilsku. Na projekt za zhruba 152 milionů korun dostala obec dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která uhradí tři čtvrtiny nákladů. Bez ní by si Košťálov se 1700 obyvateli a ročním rozpočtem kolem 34 milionů korun tak nákladný projekt dovolit nemohl. ČTK to dnes řekl starosta Miloslav Janata. 

Košťálov nepatří mezi obce s více než 2000 obyvateli, u nichž kanalizaci a čistírnu odpadních vod vyžaduje evropská legislativa, přesto se obec pro výstavbu rozhodla už v roce 2006. "Naše zákony vyžadují, aby měli majitelé domů bez ohledu na velikost obce zajištěno čištění odpadních vod, výstavbou kanalizace a čistírny se obec rozhodla převzít tento závazek na sebe," vysvětlil Janata. 
    
Příprava projektu byla podle starosty velmi zdlouhavá, nutné bylo získat nejen různá povolení, ale také souhlas obyvatel, kteří se budou na kanalizaci připojovat. "Ne všichni tím byli nadšeni, těch, kteří se nechtějí připojit, ale bude zřejmě méně než stovka," řekl dnes ČTK projektant Zdeněk Hudec. Z podobných projektů v jiných obcích má zkušenost, že řada odpůrců názor změní ještě v době výstavby a nakonec se na kanalizaci připojí. "Zjistí, že je to levnější než stavět přípojku dodatečně," vysvětlil projektant. 
    
V Košťálově bude třeba vybudovat zhruba 18 kilometrů splaškové kanalizace, čistírnu odpadních vod a jednu čerpací stanici. Mechanicko-biologická čistírna je vyprojektována na kapacitu 3600 ekvivalentních obyvatel a kapacitně by měla stačit i na připojení sousedního Libštátu, kde žije zhruba 1000 lidí. Obec bude stavbu financovat z vlastních prostředků bez úvěru. "Máme na to připraveno 50 milionů korun," řekl starosta, který by výstavbu čistírny rád zahájil už v letošním roce. "Celý projekt musí být hotov do konce roku 2015," dodal. 
    
V obci už je vodovod, který provozuje Svazek obcí Košťálov-Libštát. "V minulých letech jsme do jeho obnovy dali miliony korun," poznamenal Janata. V současné době tam lidé za vodné a stočné platí 33,20 Kč za krychlový metr, po dokončení kanalizace by se měla cena podle Janaty zvýšit zhruba na 55 korun. Na většině území Libereckého kraje, kde zásobování vodou a její čištění zajišťuje Severočeská vodárenská společnost, platí letos domácnosti za krychlový metr 90 korun. 
 
zdroj: ČTK