Kvalita vody v Máchově jezeře se mírně zlepšila

Na Máchově jezeře u Doks a Kristýně v Hrádku nad Nisou najdou rekreanti v Libereckém kraji nejpestřejší nabídku doprovodných služeb. Na obou místech si lidé mohou půjčit šlapadla, různé typy loděk a jsou tam i půjčovny windsurfingů. Jezero Kristýna nabízí také aquazorbing a možnost rybaření.

"U nás je zákaz rybaření, snažíme se to změnit, jednání se státem jsou ale komplikovaná," řekl ČTK Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero, jež obhospodařuje dvě pláže Máchova jezera i lodní dopravu. Kristýna ale zase například nenabízí jízdy parníkem a jezero u Doks má i širší nabídku vodních atrakcí pro děti - ve Starých Splavech je akvapark se dvěma skluzavkami, vodními houpačkami, masážní lavicí a obřími trampolínami. "Letos chceme začít nabízet i výuky plavání a jízdy na kolech," zmínil Reichert.
 
Novou zábavu pro děti mají i na Kristýně. "Přes léto tady budou takové pouťové atrakce s prolézačkami a trampolínami," uvedl ředitel areálu Radek Petr. Na obou místech je také větší množství sportovních hřišť, půjčovny kol, koloběžek nebo in-line bruslí.
 
Oblíbené jsou i přehrady v Liberci a Jablonci nad Nisou, tam ale nabídka není tak široká. V Liberci je půjčovna lodí a na pláži je možné hrát beachvolejbal. V Jablonci žádné doprovodné vodní atrakce nenabízejí, i tam si je ale možné zahrát na břehu volejbal. Loďky ale třeba půjčují na Radvaneckém rybníku ve Sloupu v Čechách nebo Hamerském v Hamru na Jezeře. Na nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem lákají na jízdu za člunem či závěsné lyžování.
 
Umělá koupaliště se zpravidla snaží nabízet sportovní vyžití - beachvolejbal či jiné míčové hry. "Máme sice relativně velkou vodní plochu, 2400 metrů čtverečních, ale šlapadla nepůjčujeme. Chceme se vyvarovat riziku, že by došlo k úrazu," řekl správce koupaliště v Chrastavě Miloš Laksar. Podobně jako jiná koupaliště mají jako jedinou vodní atrakci skluzavku. Atraktivnější tobogan v kraji příliš rozšířený není. Z venkovních koupališť ho mají jen v Železném Brodě. Moderní venkovní koupaliště s vodními atrakcemi v kraji není, v areálech se v posledních letech dělají jen běžné opravy. Za pár let se to ale může změnit. Koupaliště za zhruba 90 milionů korun chtějí do dvou let otevřít v Turnově, rekonstrukci areálu Sluníčka za 33 milionů korun plánují v liberecké čtvrti Vratislavice.
 
zdroj: ČTK