Liberecká zoo po čtyřech letech vypustí ohroženého orlosupa

Po čtyřech letech vypustí liberecká zoo do volné přírody ohroženého orlosupa bradatého. Letos se jí vylíhli dva samci, do přírody se dostane ke konci tohoto týdne mladší, který vyrůstal pod náhradními rodiči v záchranné stanici Haringsee u Vídně. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Ivan Langr.

Chov orlosupů patří k prioritám zahrady, do přírody v italské a francouzské části Alp a ve Španělsku jich od roku 2001 vypustila zatím 11. Tentokrát mládě vypustí v Rakousku - v oblasti národního parku Vysoké Taury, což je pár desítek kilometrů od Salcburku.
 
Druhé letošní mládě vylíhlé v Liberci nechce koordinátor Evropského záchovného programu vypustit do volné přírody kvůli tomu, že je přebytek samců. "V Evropě se podařilo letos úspěšně uměle odchovat 13 mláďat, z toho samců bylo deset," upřesnil Langr. Starší mládě ale v Liberci také nezůstane, získá je nějaká jiná zoologická zahrada v Evropě.
 
Letošní rok je pro libereckou zoo hodně vydařený, poslední úspěšný odchov orlosupa bradatého se jí před tím naposledy podařil před třemi lety, a dvě mláďata neměla dokonce už osm let. Mláďata se v Liberci vylíhla na začátku února. Pro mladší našla zoo náhradní rodiče kvůli riziku kainismu, hrozilo, že silnější mládě usmrtí slabší.
 
Orlosup bradatý patří mezi ohrožená zvířata, v Evropě žije maximálně 2100 jedinců, na světě jich je do 10.000. Dravec obývá výšky až 4000 metrů a hnízda staví na skalnatých útesech či v hlubokých roklích. Mezi největší hrozby ve volné přírodě patří požití otrávených návnad určených pro šelmy, úbytek přirozeného prostředí, častý výskyt rušivých podnětů při hnízdění, úbytek potravy, ale také kolize s rameny větrných elektráren.
 
zdroj: ČTK