Liberecký kraj bude mít třetí babybox v České Lípě

Liberecký kraj bude mít třetí babybox. Ve středu ho instalují ve vrátnici areálu Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Radnice přispěla na jeho pořízení 150.000 korunami, peníze přidaly i další obce a také soukromé firmy z celého kraje. Česká Lípa byla po Havířovu druhým největším městem v Česku, kde ještě babybox nebyl, sdělil dnes ČTK předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Českolipský babybox bude už 58. v zemi. 

"Peníze na babybox schválili zastupitelé na svém jednání jednomyslně, já osobně si myslím, že takto vynaložené peníze mají smysl, i kdyby zachránily jediný dětský život," řekla ČTK českolipská starostka Hana Moudrá. Schránka bude umístěna přímo u vjezdu do areálu na budově vrátnice. Žena, která bude chtít dítě v nemocnici odložit, ji tak nebude muset nikde hledat. 
    
Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. 
    
V Libereckém kraji byl první babybox zřízen v roce 2008 u Krajské nemocnice Liberec a o dva roky později i v nedalekém Jablonci. Od té doby v nich zdravotníci našli tři děti - dvě holčičky a jednoho chlapečka. 
 
zdroj: ČTK