Liberecký kraj čeká náročný rok, jen na dluhy dá 141 mil.Kč

Liberecký kraj čeká náročný rok, jen na splátky svých dluhů vydá příští rok 141 milionů korun. Krajské zastupitele o tom dnes informoval ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Letos na splátky stačilo jen něco přes 93 milionů korun. Kraj začne splácet půlmiliardový úvěr na revitalizaci krajských mostů, který si vzal v roce 2010, to z rozpočtu vytáhne dalších 50 milionů korun. O dalším zadlužování proto kraj neuvažuje. 

Zadlužení Libereckého kraje se loni zvýšilo o 29 procent a překročilo miliardu korun. Na každého svého obyvatele dlužil na začátku letošního roku kraj 2280 korun. I přes zvýšení zadlužení si kraj udržel rating Aa1 se stabilním výhledem. Na konci roku 2011 splácel Liberecký kraj 776 milionů korun, což bylo v přepočtu 1769 korun na obyvatele. Největší zátěží budou pro kraj dluhy v příštím roce, kdy musí doplatit posledních 20 milionů za rekonstrukci stravovacího provozu v nemocnici. V dalších letech by se tak měla dluhová zátěž snížit. 
    
Největší část zadlužení Libereckého kraje tvoří úvěr 750 milionů korun z roku 2006, který kraj použil na revitalizaci svých silnic druhých a třetích tříd. Teprve předloni začal kraj úvěr splácet, do té doby platil jen úroky. Na začátku letošního roku tak z úvěru zbývalo splatit více než 656 milionů korun. Kraj bude tento úvěr splácet až do roku 2026. Kraj také splácí dodavatelský úvěr z roku 2011 za výměnu oken a dveří školských budov. Z původních více než 83 milionů korun zbývá zaplatit ještě přes 61 milionů korun. Další dluhy Liberecký kraj nemá. 
    
Liberecký kraj hospodaří v letošním roce s daňovými příjmy 2,101 miliardy korun, v příštím roce očekává příjmy o 21 milionů korun vyšší. Tyto peníze ale půjdou do rezervy. Požadavky jednotlivých odborů na příští rok překročily o 60 procent možnosti kraje, a bylo tak nutné je redukovat. Odložit tak bylo nutné třeba změnu vytápění českolipského gymnázia nebo druhou etapu modernizace domova mládeže v Liberci. "Přednost dostanou akce, na něž kraj získal dotace nebo povedou ke snížení provozních nákladů," doplnil Pieter. 
 
zdroj: ČTK