Miliardový tendr na dopravu v Libereckém kraji se protahuje

Miliardový tendr na zajištění autobusové dopravy v Libereckém kraji se protahuje. Lhůtu pro podání nabídek kraj znovu posunul, tentokrát až na 30. září. ČTK to dnes zjistila z věstníku veřejných zakázek. Důvodem posunutí termínu o další dva týdny je upřesnění podmínek, jímž kraj reagoval na dotaz jednoho z uchazečů, řekl dnes ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). 

Zakázku za čtyři miliardy korun na zajištění regionální autobusové dopravy od prosince 2014 do prosince 2024 vyhlásil Liberecký kraj loni v červenci. Získat ji může jeden dopravce, ale také tři, je totiž rozdělena na tři regiony - Východ (Českolipsko), Západ (Jablonecko, Semilsko) a Sever (Liberecko). "Hlavním cílem tendru je zvýšení kvality veřejné dopravy," poznamenal hejtman. Podmínky se už v minulosti několikrát upřesňovaly a doplňovaly. Tendr prověřoval na žádost společnosti Arriva i antimonopolní úřad, žádná pochybení však nenašel. 
    
V zadání tendru byl mimo jiné požadavek na počet míst k sezení a stání, které musí dopravce ve svých vozech zajistit. "Jeden z uchazečů se teď dotazoval, zda je tento počet nutné dodržet, nebo by mohl mít víc míst k sezení a o to méně k stání," vysvětlil Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v kraji. 
    
Kraj se na základě připomínky rozhodl upřesnit podmínky tak, že v autobusech bude akceptovat i nižší počet míst k stání, ale pouze za předpokladu, bude-li splněna požadovaná minimální kapacita a ve voze bude o to více míst k sezení. "Tím se zvýší komfort pro cestující," řekl Hruboň. Aby měli všichni uchazeči možnost na upřesnění reagovat, kraj posunul termín podání nabídek o dva týdny. Zatím si podle Hruboně zadávací dokumentaci stáhlo více než 30 zájemců. Očekává, že nabídku podá zhruba polovina z nich. 
 
zdroj: ČTK