Na starostu Harrachova kandiduje právník, s nímž se město soudí

Na starostu Harrachova na Semilsku kandiduje právník Tomáš Vašíček, s nímž se město soudí o 2,5 milionu korun. Vašíček je lídrem kandidátky SNK - Změna pro Harrachov, zjistila ČTK na internetových stránkách města. "Využil jsem svého občanského práva kandidovat, jako jakýkoliv jiný občan v Harrachově, protože nejsem spokojený s poměry v Harrachově," řekl ČTK Vašíček ke své kandidatuře.

Vašíček Harrachov před čtyřmi lety zastupoval ve sporu o stomilionový dluh z dob privatizace tamní sklárny. Tehdejší vedení města v čele s ODS s ním uzavřelo nevýhodnou smlouvu za deset milionů korun bez výběrového řízení. Zaplaceno dostal zhruba 3,5 milionu, téměř 2,5 milionu korun teď město žádá u soudu zpět. "Podali jsme k soudu žalobu, projednávání však zatím nezačalo, protože jsme ještě nezaplatili 150.000 korun soudního poplatku," řekla ČTK starostka Eva Zbrojová. Radnice podle ní žádá soud o prominutí platby.
 
Vrácení peněz se Harrachov domáhá na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS), podle něhož radnice porušila zákon, když zakázku zadala bez veřejné soutěže. Úřad za to městu vyměřil i pokutu 40.000 korun. Zakázka navíc byla předražená, obvyklá cena v takovém případě by se podle Zbrojové měla pohybovat kolem milionu korun. Proto teď radnice žádá své peníze zpět.
 
Harrachovu se už bez Vašíčka podařilo ve sporu o stomilionový dluh uspět. Po 21 letech kauza letos v červnu skončila, když nabylo právní moci rozhodnutí soudu, který Harrachov povinnosti dluh zaplatit definitivně zbavil. Hospodaření města se navíc od roku 2010 výrazně zlepšilo. "Když jsem město přebírala, bylo v deficitu 4,5 milionu korun a mělo obstavené účty, neměli jsme málem ani na výplaty. Dnes jsme v přebytku 6,5 milionu a i akci, jako je zateplení mateřské školy, můžeme předfinancovat bez úvěru," řekla Zbrojová.
 
V oblíbeném krkonošském středisku jde letos do voleb rekordní počet deseti subjektů a 150 kandidátů, což je desetina obyvatel města. "Prakticky každá harrachovská rodina má nějakého kandidáta, některé i několik," poznamenala Zbrojová, která je lídrem kandidátky Starostové pro Liberecký kraj. Ve volbách proti sobě budou stát například bratři Tomáš a Pavel Plocovi. Tomáš - bývalý harrachovský starosta - vede kandidátku ODS, Pavel - bývalý skokan a dnes poslanec - je lídrem kandidátky ČSSD.
 
Před čtyřmi lety si obyvatelé v Harrachově vybírali z osmi kandidátek, do zastupitelstva se jich dostalo sedm. Neuspěla jen Dělnická strana sociální spravedlnosti. Zvítězila tehdy ODS, když jí hlas dalo 23,48 procenta voličů a v 15členném zastupitelstvu získala čtyři mandáty. Za ní skončily Demokratická regionální strana (DRS) a Věci veřejné (VV), které získaly po třech mandátech. Dvě křesla v zastupitelstvu má Strana pro otevřenou společnost (SOS). Po jednom mandátu získaly kandidátky Starostů pro Liberecký kraj (SLK), Strany zelených a SNK Evropští demokraté. Městu vládne koalice DRS, VV, SLK a SNK ED s těsnou většinou osmi hlasů. Zbrojová tehdy vedla kandidátku DRS.
 
zdroj: ČTK