O křeslo senátora se na Českolipsku utká devět kandidátů

O křeslo senátora se letos na podzim na Českolipsku utká devět kandidátů, je mezi nimi i současný senátor Karel Kapoun (ČSSD). Přihlášku do senátních voleb podalo původně deset subjektů, kandidát politického hnutí SMĚR - česká cesta, ji ale před registrací stáhl, řekla dnes ČTK vedoucí odboru kanceláře tajemníka Městského úřadu v České Lípě Olga Janatová. Před šesti lety se o křeslo v Senátu ve volebním obvodě 36 ucházelo sedm lidí. 

Křeslo senátora bude obhajovat Karel Kapoun, do Senátu se ale chtějí vrátit i jeho dva předchůdci. Lékař Miroslav Coufal nominovaný Stranou práv občanů byl senátorem v letech 1996 až 2002 a po něm byl šest let v Senátu jiný lékař, občanský demokrat Karel Tejnora. S politikou má zkušenosti i kandidát Strany zelených Josef Jadrný, který je náměstkem libereckého hejtmana. Ve volbách Jadrného podpoří i KDU-ČSL. 
    
Mezi kandidáty je starosta Okrouhlé Jiří Vosecký, který kandiduje za uskupení Starostové pro Liberecký kraj. Jeho kandidaturu podporuje i celostátní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Za komunisty kandiduje strážník a krajský zastupitel Jan Dvořák, hnutí ANO 2011 poslalo do voleb vedoucího dopravního oddělení na českolipské radnici Milana Adamce. Za Svobodné kandiduje advokát Oldřich Voženílek a o křeslo v senátu bude usilovat i ředitel FC Slovan Liberec Libor Kleibl, který je kandidátem Pro Sport a Zdraví. 
    
Před šesti lety se o křeslo za obvod 36 utkalo sedm kandidátů. Kapoun porazil ve druhém kole kandidáta ODS, bývalého libereckého hejtmana Petra Skokana. Kapoun získal ve druhém kole 59,53 procenta hlasů, účast byla 25,99 procenta. V prvním kole hlasovalo 32,81 procenta voličů, Skokan získal 32,11 procenta hlasů a Kapoun 27,76 procenta.
 
zdroj: ČTK