Podmínky pro lyžování v Libereckém kraji se zlepšily jen mírně

Podmínky pro lyžování v Libereckém kraji se zlepšily jen mírně. Na sjezdovkách je nyní do 40 centimetrů sněhu. Areály jsou v provozu stále jen částečně nebo jsou uzavřené. Další sjezdovku možná na víkend zprovozní Harrachov, kde jsou zřejmě nejlepší podmínky k lyžování v kraji. Nejisté je spuštění Ještědu a příliš se nedá lyžovat ani v Rokytnici nad Jizerou, jež je největším střediskem kraje. 

Podle provozovatelů nasněžilo od začátku týdne do pěti centimetrů a počasí příliš nepřálo ani umělému zasněžování. A výhled pro nejbližší dny není optimistický. "Už nevěřím ničemu a dívám se jen na předpověď na další den," uvedl ředitel společnosti Ski Bižu Pavel Bažant, která provozuje v Jizerských horách areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. Meteorology několikrát předpovídané mrazy podle něj nepřišly. "Dalo se zasněžovat jen pár hodin po dvě noci. Výsledek byl zlomkem toho, co by se dalo normálně nasněžit," uvedl. Podle něj se jim i tak podařilo zlepšit podmínky na 1,35 kilometru dlouhé červené sjezdovce na Tanvaldském Špičáku. Je na ní v průměru 22 centimetrů sněhu. 
    
Dobré jsou podmínky pro sjezdaře i na Severáku v Hraběticích, kde jezdí čtyři vleky. "Přes týden tam byla docela dobrá návštěvnost. Hodně tam jezdily školní kurzy," zmínil Bažant. Bedřichov je kvůli nedostatku sněhu uzavřený. 
    
Jezdit se zatím nedá ani na Ještědu nad Libercem. "Zespoda to vypadá, že je na Ještědu bílo, ale jsou to nějaké dva tři centimetry," uvedl ředitel areálu Jan Svatoš. Ani na Ještědu nebyla děla na výrobu sněhu příliš v provozu. "Nebyly žádné velké mrazy, zasněžovali jsme tak deset hodin," konstatoval Svatoš. Podle ředitele se přesto pokusí připravit na víkend alespoň 400metrovou červenou sjezdovku F10. "Zatím jsme o jejím spuštění nerozhodli," uvedl. Ještěd se pro Liberečany zatím stal rájem k bobování. "Minulý víkend tady mohlo být 100 až 150 lidí," dodal Svatoš. 
    
Jen omezené podmínky k lyžování jsou v Rokytnici nad Jizerou. V částečném provozu tam jsou jen menší areály U Koupaliště a Modrá hvězda. Studenov a Horní Domky čekají na větší mrazy. "Dva dny by stačily, abychom mohli část areálu spustit," konstatoval ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička, jež obě místa provozuje. O víkendu budou alespoň pro pěší a běžkaře v provozu lanové dráhy na Lysou horu i do Horních Domků. 
    
Výrazně lépe jsou na tom v nedalekém Harrachově. "Na poměry, jaké panují, jsou podmínky perfektní," řekl náčelník lanovky v Harrachově Milan Goč. Lyžaři mají v Harrachově zatím k dispozici více než dva kilometry na červené sjezdovce na Čertově hoře. Na víkend se budou vlekaři snažit zprovoznit i 2,2 kilometru dlouhou modrou sjezdovku v Rýžovišti. 
    
Kromě Harrachova, Tanvaldského Špičáku a Severáku mají více než kilometr sjezdových tratí v provozu i Černá Říčka v Desné, Rejdice, Jablonec nad Jizerou a Vítkovice v Krkonoších. Lyžovat se dá i v Josefově Dole, Pasekách nad Jizerou, Vysokém nad Jizerou a Benecku. 
    
Nepříliš dobré jsou podmínky i pro běžkaře, lyžovat mohou jen ve vyšších polohách hor. 
 
zdroj: ČTK