Přírodní koupaliště v Libereckém kraji mají většinou dobrou vodu

Přírodní koupaliště v Libereckém kraji mají většinou dobrou vodu. Výjimkou je Chrastava u Liberce, kde mohou mít po koupání citliví jedinci, jako jsou děti, alergici a těhotné ženy, zdravotní problémy. Na dalších čtyřech místech je kvalita vody mírně zhoršená. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS). 

I když se v posledních dnech oteplilo, proměnlivé počasí k vodě příliš neláká. Nejrušněji mají v těchto dnech u Máchova jezera, kde je také zřejmě nejteplejší voda. "Dnes se trošku ochladila, má jen 26 stupňů," řekl ČTK Vladimír Reichert z Regaty Máchovo jezero, která zdejší pláže provozuje. Také počasí je na Českolipsku mnohem stálejší. "Déšť a bouřky se nám většinou vyhýbají," dodal Reichert. 
    
To třeba koupaliště Sluníčko ve stotisícovém Liberci lidé příliš nevyhledávají, dnes se návštěvnost pohybovala kolem 30 lidí, i voda je tam chladnější - kolem 22 stupňů. "Sluníčko lidi trochu naláká, pak přijde bouřka a zase odejdou, za moc to nestojí. Máme otevřeno od 2. června a zatím bylo za celou dobu sedm hezkých dní, z toho čtyři v červnu," posteskl si správce koupaliště Petr Polda. 
    
Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na třech desítkách vodních ploch. Za nevhodné ke koupání považují Sluníčko v Chrastavě. Zhoršenou jakost vody mají čtyři koupaliště na Českolipsku. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží platí pro Máchovo jezero. Citliví jedinci by se tam měli po koupání osprchovat. To doporučují hygienici také návštěvníkům koupališť ve Sloupu v Čechách, Zákupech a v Nedamově. 
 
zdroj: ČTK