Silný vítr zastavil kabinovou lanovku na Ještěd

Kabinková lanovka na Ještěd v Liberci je kvůli silnému větru mimo provoz. Naměřili tam rychlost 126 kilometrů v hodině, což více než dvojnásobně překračuje povolený limit. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Kvůli silnému větru dnes nejezdí ani lanová dráha na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou. 

"V současné době je směr větru orientovaný kolmo na lana a za této situace může lanovka jezdit do rychlosti větru 16 metrů za sekundu. Před několika desítkami minut tam naměřili 35 metrů," uvedl po 11:00 Šťáhlavský. Zatím není jasné, kdy se podaří lanovku znovu zprovoznit. "Meteorologové předpokládají, že tato situace potrvá ještě zítra," dodal mluvčí. 
    
Podle přednosty lanovky Vladimíra Štěpána dnes nikoho na vrchol kopce nepřepravili, ráno s lanovkou nemohla jet ani obsluha horní stanice. "Personál jsme museli odvézt autem," poznamenal Štěpán. Kvůli větru je ohrožená i večerní ukázka záchranné akce na lanové dráze organizovaná místní horskou službou. 
    
Vzhledem k tomu, že fouká zejména na vrcholu hory, lanovky v lyžařském středisku na Ještědu jezdí bez omezení. ČTK to potvrdil ředitel areálu Jan Svatoš. Silný vítr naopak komplikuje provoz v největším lyžařském středisku kraje v Rokytnici nad Jizerou v západní části Krkonoš. "Lanovka na Lysou horu nejezdí. Vítr dosahuje až 30 metrů za sekundu, můžeme jezdit do 15," řekl ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. Druhá lanovka v areálu Horní Domky jezdí bez omezení. 
    
Kabinová lanovka na Ještěd patří Českým drahám a je technickou zajímavostí. Loni oslavila 80 let provozu. Délka trati kabinové lanovky dosahuje 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. Lanovku využívají především turisté z Česka, Německa a Polska. Kabinky přepraví ročně na vrchol kolem čtvrt milionu lidí. 
 
zdroj: ČTK