Teplé počasí brzdí rozjezd lyžařské sezóny

Nepadá a na většině míst Krkonoš ani Jizerských hor nemrzne. Rozjezd lyžařské sezóny se zpomaluje, než aby před svátky nabíral obrátky.  

V Harrachově už dlouho dopředu avizovali, že chtějí začít tento víkend. Ale to se zřejmě nepovede. Včera kolem poledne se na celé Čertově hoře držely teploty nad nulou, na sobotu připravovaná zahajovací akce Skiopening je zrušená. V Rejdicích už lyžaři sjezdovky vyzkoušeli, ale dostatečná pokrývka nevydržela dlouho.

„Potřebujeme dosněžit vršek. Tak dva dny minusové teploty, výhled ale není dobrý," uvedl majitel areálu Martin Martínek. V celém Libereckém kraji mohou lyžaři vyrazit jen do Desné, kde skiareál Černá Říčka zítra zahájí sezónu. Otevřená bude pouze hlavní sjezdovka. 

Po severním okraji tlakové výše bude proudit od jihozápadu teplý vzduch. Víkendová předpověď pro Královéhradecký kraj lyžaře netěší, teploměru ale neporučí.

Vzdát se ale nechtějí provozovatelé areálů a snaží se využít každou příležitost k zasněžování a úpravě. I tak bude ale nabídka velmi omezená.

Jistotou je zatím Černá hora, kde jede kabinková lanovka Černohorský Express, šestisedačka Hofmanky Express, vleky Anděl a Sport 1. Na sjezdovkách je 20 až 40 centimetrů sněhu. V Peci pod Sněžkou lze vyrazit na Javor a lanovku Zahrádky Express.

„Zatím to vypadá, že zima trošku zaspala, proto nyní lyžujeme jen do poloviny sjezdovky Pomezky a příležitostně U Kostela. Do prvního svátku vánočního tak jedeme za 250 korun na den," informují z Malé Úpy.

V Špindlerově Mlýně je k dispozici Stoh – dolní části a Cvičná louka na Horních Mísečkách. Další sjezdovky, Modrá a Nová Hromovka mají být spuštěny dnes, Malý hank ve Sv. Petru zítra.

V Libereckém kraji je průběh sezóny ještě horší. Harrachov a Rokytnice nejedou a nestane se tak zřejmě ani o víkendu. Rejdice sice mají premiéru za sebou, ale teď stojí. Vyrazit tak lze pouze do desenského areálu Černá říčka, kde sezónu zahájí zítra. Připravili si tu i tématický program zahrnující třeba křest knihy o historii českého snowboardingu Prknem dolů, za účasti SNB elity i tehdejších průkopníků. K vidění bude taky zlatá olympijské medaile Evy Samkové.