Trutnovské mlýny ovládly dračí slavnosti

Dříve stávaly v Trutnově tři hlavní mlýny. Horní, střední a špitálský. Už neexistují, píše se o nich ale v pověstech a proto se staly ústředním námětem víkendových dračích slavností "Už ho nesou!".

Pořadatelé ze spolku Trutnov - město draka vyberou každý rok jednu ze středověkých pověstí a podle ní zaměřují dvoudenní program slavností. Letos vystavěli na nábřeží Václava Havla dvě vodní kola o průměru dva metry poukazující na velké vodní mlýny, které v dávných dobách stály na řece Úpě.

Na trávníku pod muzeem místo Trautenberkovy tvrze vyrostl zhruba čtyřmetrový větrný mlýn. „Je méně známé, že Trutnovsko bylo v minulosti oblastí s velmi rozšířenou výstavbou větrných mlýnů,“ uvedl předseda spolku Otto Štemberka.

Základem slavností se staly dvě sobotní celodenní hry pro děti. Starším začínala jako dobrodružné putování čarodějova učně u větrného mlýna. Pro menší se odehrávala kolem vodních mlýnů na nábřeží. „Byla tam i možnost pouštět malé mlýnky, vyrobit si je,“ upřesnil Štemberka. Návštěvníci se zapojili i do pátečního večerního roztáčení mlýnských kol na Malém náměstí.

S úspěchem se setkaly také dva promítnuté filmy natočené podle pověstí - O trutnovských mlýnech a O trutnovském drakovi. Oba byly vytvořené písečnou animací. Při slavnostech měly premiéru, znovu k vidění budou jako součást chystaného celovečerního dokumentu.

Další program byl plný zábavy. Například oživlé obrazy divadelního kabaretu Culinarium Pictum před Starou radnicí, Divadlo v Pytli principála Petra Stolaře na Krakonošově náměstí nebo tance orientu od Khattyy na městské tržnici. Tradicí už je kuličková dráha, cyklokuriozity, jízda na velbloudu, divadlo pro nejmenší nebo originální atrakce Al Rašída.

A na úplný závěr se odehrál tradiční vrchol slavností- večerní průvod s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Drak už tedy opět visí a bude až do konce září.