V Krkonoších spadla lavina, na místě jsou záchranáři

V oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou v Krkonoších dnes spadla lavina. Členové horské služby na místě prověřují, zda někoho nezavalila. Podle některých svědectví se v místě před pádem laviny pohybovali tři lidé. ČTK to potvrdil zástupce náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

"Na místo míří záchranáři se psy, o pomoc jsme požádali také kolegy z Polska," řekl Jirsa, který uvedl, že v tuto chvíli není možné potvrdit ani vyvrátit, zda lavina lidi zavalila či oblast opustili. Zavalení osob lavinou zatím nemá hlášené ani trutnovská policie. Mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák dnes ČTK řekl, že nelze vyloučit, že by pod lavinou mohli být tři lidé. Záchranáři na místo povolali také vrtulník z Liberce a Prahy.
 
Záchranáři vyjížděli k pádu laviny v Malé Studniční jámě v Krkonoších minulý týden, při neštěstí zemřel osmadvacetiletý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili, jeden z nich skončil se zraněním v péči lékařů.
 
V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech leží 80 až 120 centimetrů sněhu. "Ve žlabech a na lavinových svazích je vlivem větru uloženo velké množství sněhu. Možnost pádu deskových lavin. Sněhové profily vykazují jen velmi slabou stabilitu. Nebezpečné jsou všechny expozice," varuje horská služba na svém webu.
 
zdroj: ČTK