V Libereckém kraji by podle průzkumu pro ČT vyhrála volby ČSSD

V Libereckém kraji má podle průzkumu pro Českou televizi (ČT) největší šanci vyhrát předčasné volby do Poslanecké sněmovny ČSSD. Hlas by jí mohlo dát až 29 procent voličů, druhé skončilo hnutí ANO 2011 s podporou 19,5 procenta hlasů a třetí TOP 09 s 19 procenty. Vyplývá to z průzkumu takzvaného volebního potenciálu, který ve dnech 18. až 23. září provedly v Libereckém kraji agentury STEM/MARK a Median. 

Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní připojili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Je však třeba počítat se statistickou chybou od 1,3 procenta u stran s nejnižším potenciálem po 3,3 procenta u stran s potenciálem nejvyšším. Ve výzkumu odpovídalo v Libereckém kraji 709 respondentů. 
    
Občanští demokraté by podle výzkumu mohli v Libereckém kraji získat až 17,5 procenta hlasu, komunisté 15,5 procenta a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury 11,5 procenta. Až osm procent lidí by podpořilo zelené a 7,5 procenta KDU-ČSL. Pětiprocentní hranici by hypoteticky mohli v kraji překonat i zemanovci a Strana svobodných občanů. 
    
V parlamentních volbách 2010 v Libereckém kraji zvítězili občanští demokraté, i když jen s minimálním náskokem před TOP 09 a ČSSD. Svůj hlas jim dalo 20,47 procenta voličů. TOP 09 získala 19,44 procenta a sociální demokraté 19,4 procenta hlasů, díky tomu měly všechny tři strany ve Sněmovně shodně po dvou mandátech. Jedno křeslo získaly Věci veřejné, které skončily jako čtvrté, když jim hlas dalo 12,47 procenta voličů. Jeden mandát měli i pátí komunisté, které podpořilo 10,32 procenta voličů. SPOZ dalo před třemi lety hlas 3,91 procenta voličů, Straně zelených 2,6 a KDU-ČSL pouhých 1,76 procenta. K urnám tehdy přišlo 61,41 procenta voličů. 
 
zdroj: ČTK