V Libereckém kraji shořela na Nový rok chata u Máchova jezera

V Libereckém kraji shořela na Nový rok chata u Máchova jezera, škoda je předběžně odhadnuta na 300.000 korun. Co prázdný rekreační objekt zapálilo a zda nebyla na vině pyrotechnika, hasiči zjišťují. Jinak patřila silvestrovská noc k těm klidnějším, shodují se hasiči i policisté. Jiný názor mají ale lékaři liberecké nemocnice, jen na traumatologické ambulanci ošetřili 80 lidí, což je čtyřikrát víc než obvykle. Nic podobného tady nikdo nepamatuje, řekla ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Barbora Silná. 

"V průběhu noci jsme provedli 18 vyšetření na počítačovém tomografu, zatímco standardně se při nočním provozu provedou tři až čtyři taková vyšetření," doplnila Silná. Dva pacienti skončili na operačním sále s bodným poraněním, jedním z nich byl 16letý chlapec. Lékaři operovali i několik zlomenin, v péči neurochirurgů skončil muž, který si při dopravní nehodě poranil hlavu. "Ošetřili jsme i několik pacientů s drobným poraněním od zábavní pyrotechniky a čtyři opilci byli předáni na záchytku," dodala mluvčí největší krajské nemocnice. 
    
V Jablonci a České Lípě bylo v nemocnicích podstatně klidněji, ošetřovali tam hlavně opilce a drobná poranění. Úplný klid ale nebyl ani dopoledne. "Před desátou hodinou jsme vyjížděli do Velkého Valtinova pro pacienta, kterého popálila zábavná pyrotechnika. S poraněním oka byl převezen do liberecké nemocnice," řekla ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová. V Jablonci zase petardy popálily dva dvanáctileté chlapce. S lehkým poraněním byli podle Markovičové převezeni do jablonecké nemocnice. 
    
Policisté řešili podle mluvčího Petra Kmínka hlavně rvačky a dopravní nehody. "Ale nic mimořádného," řekl ČTK. Celkem přijala podle něj linka 158 od silvestrovského do novoročního rána 211 oznámení. "Z toho 22 bylo dopravních nehod a 56 případů krádeží a vloupání," doplnil Kmínek. Policie podle něj řešila také na tři desítky rvaček a fyzických napadení. "Většinou byl na vině alkohol," poznamenal policejní mluvčí. Lidé se také obraceli na polici s žádostí o pomoc při hledání zaběhlých psů, které vyděsily půlnoční ohňostroje. 
    
Rušnou noc za sebou mají i hasiči. "Od silvestrovského rána do dnešní 08:00 jsme vyjížděli v kraji k 20 událostem," řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Hasiči podle ní vyjížděli k pěti požárům. První byl hlášen už krátce před 20:00, kdy začal od balónku štěstí hořet smrk, na kterém se ve větru zachytil. "Oheň se ale podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů," řekla Štrauchová. 
    
Ke dvěma požárům vyjížděli hasiči těsně po půlnoci - nejprve do Skalice u České Lípy, kde se vzňaly saze v komíně. Škoda tam byla minimální. V zápětí byl nahlášen požár chatky v Doksech u Máchova jezera. "Když hasiči dorazili na místo, stála chatka v jednom plameni," řekla mluvčí. V Horkách u Staré Paky podpálila pyrotechnika odpad v kontejneru. "Už před půlnocí jsme hasili také několik hořících kontejnerů na Semilsku, a v Liberci jsme po nárazu do stromu vyprošťovali z auta zaklíněného řidiče, byl v bezvědomí," řekl operační důstojník krajských hasičů. 
    
Zřejmě nejnáročnější zásah byl podle Štrauchové v Kryštofově Údolí, kam hasiči vyjeli zhruba půl hodiny po půlnoci zachraňovat psa. "Německého ovčáka zřejmě vyděsily ohňostroje, utekl a spadl do septiku," řekla Štrauchová. Hasiči se podle ní nemohli k vyděšenému psovi dostat. "Otvor do septiku měl jen 20 krát 20 centimetrů, a tak ho museli nejprve bouracím kladivem rozšířit. Prosekat díru mezi žulovými kameny do železobetonové jímky bylo velmi náročné," dodala. Celý zásah trval více než tři hodiny. 
 
zdroj: ČTK