V Turnově chtějí s koupalištěm postavit i kluziště

Turnov chce spolu s novým koupalištěm postavit do léta 2015 v areálu Maškovy zahrady i venkovní ledovou plochu o rozměrech odpovídajících klasickému hřišti pro hokej. Patnáctitisícové město zatím mnoho možností k bruslení nenabízí, kromě přírodních ploch tam je k dispozici jen jedno menší kluziště. Novinářům to dnes řekl místostarosta Jaromír Pekař (ODS). 

"Do dvou až tří let bychom stávající kluziště museli řešit a vyměnit plastové technologické rozvody. Při mrazení jsou tam také velké úniky vody," uvedl Pekař. 
    
Podmínkou pro výstavbu nového kluziště ale je, aby se cenově vešlo spolu s novým koupalištěm do 99 milionů korun bez DPH. Pokud radnice takovou nabídku nedostane, výběrové řízení zruší. "Podmínkami by se pak znovu museli zabývat zastupitelé," konstatoval starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). 
    
Schválenou variantu i proto považuje další místostarosta Turnova Otakar Špetlík (ODS) za velké riziko. Nastavený limit je podle něj příliš nízký. Podle odhadu by si vybudování koupaliště a kluziště mělo vyžádat zhruba 130 milionů korun bez DPH. Zastánci 99milionového limitu sázejí na to, že ve výběrových řízeních se daří cenu srazit v průměru o čtvrtinu. Soutěž vypíše radnice na podzim, výsledek očekává Hocke v lednu. 
    
Maškova zahrada získala svůj název podle zahradníka knížete Rohana. Areál býval arboretem šlechtitelské stanice, která fungovala jako zásobní sbírka dřevin pro sychrovský zámek. Pozemky získalo město v roce 2000 za 34 milionů korun. Kupní cenu tehdy zaplatil turnovský mecenáš Bohuslav Jan Horáček, který měl platit i další výstavbu za bezmála miliardu korun. V areálu měly vzniknout soustavy bazénů a skluzavek, dvě kluziště, parkoviště pro 400 aut a apartmánový hotel se 180 lůžky. Projekt se ale na podzim 2002 Horáčkovou smrtí zastavil. Město se předloni rozhodlo pokračovat v projektu v mnohem skromnější podobě. Do léta 2015 by tam mělo vzniknout koupaliště s vodními atrakcemi, víceúčelová hřiště, in-line dráha a skate park. Na poslední chvíli nyní přibylo venkovní kluziště, které by se v další etapě mělo přeměnit na krytý zimní stadion. Venkovní koupaliště ani zimní stadion Turnov zatím nemá. 
 
zdroj: ČTK