Vrtulník letěl pro muže, který spadl ze Sněžky

Ani během oslav Dne Horské služby záchranáři nezaháleli, ve čtyřech případech zasahovali s vrtulníkem Letecké záchranné služby.  

Vážnější případ byl nahlášený v 10:45 s tím, že devětapadesátiletý muž spadl z tzv. Jubilejní cesty na Sněžce směrem do Polska, do údolí Lomničky. „Podařilo se nám s pánem spojit telefonem, a ten nám sdělil podrobnosti o zdravotním stavu a snažil se upřesnit svoji polohu. Ihned jsme vyzvali ke spolupráci polský GOPR a upřesnili si s nimi místo srazu záchranných týmů," uvedl k začátku akce Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Vzhledem k velice obtížnému terénu bylo jasné, že se záchrana bez pomoci vrtulníku LZS z Hradce Králové neobejde. „Požádali jsme je o spolupráci a zároveň požádali Policii ČR, aby nám její pracovníci lokalizovali mužův mobilní telefon. Zároveň jsme vyslali dva týmy na terénní čtyřkolce a sněžném skútru," řekl Pavel Jirsa s tím, že horští záchranáři našli kolem půl dvanácté místo, odkud se muž zřítil. 

Dva ze záchranářů se vydali po stopách pádu a asi po čtvrt hodině zraněného muže našli. Okamžitě začali s ošetřením a zjistili, že muž si pádem přivodil otevřenou zlomeninu dolní končetiny a řadu dalších poranění po celém těle i obličeji. „Mezi tím dolétl vrtulník, ale vzhledem k tomu, že místo dopadu muže bylo zahaleno hustou mlhou, nemohl se ke zraněnému dostat. Jeho pilot tedy vysadil zdravotníky pod hranicí viditelnosti, asi 350 metrů pod pacientem," popsal záchranu Pavel Jirsa.

Letečtí zdravotníci pěšky dorazili na místo dopadu a lékař LZS si pacienta převzal. Pak se k muži dostali i další členové HS a GOPR s evakuačním materiálem. Postupně vybudovali jištění, zraněného zafixovali do vakuové matrace a svozných nosítek. Všechny týmy zahájily spouštění pacienta cca 300 metrů do místa, kde jej mohla posádka vrtulníku naložit do podvěsu. Nakonec byl pacient naložen na palubu a transportován k dalšímu ošetření do nemocnice.