Bozkovské varhany jsou vzácným nástrojem z poloviny 19. století. Pocházejí z dílny Josefa Predigera z Albrechtic v Jizerských horách. Varhanářskou dílnu v Albreticích založil jeho otec Ignác někdy v závěru 18. století. Z jeho dílny se zachovalo několik zajímavých barokních nástrojů v kostelech v Roprachticích, Poniklé a v Roztokách u Jilemnice. "Na nástrojích Josefa Predigera už je vidět příklon k estetice 19. století - klasicismu a romantismu," řekl dnes návštěvníkům kostela o nástroji organolog diecéze Radek Rejšek.
Predigerovy varhany v Bozkově patří podle Rejška k nejcennějším v diecézi. "Nástroj však už je na hranici životnosti. Pokud se nepodaří v nějaké velmi krátké době účinně zasáhnout, tak ty varhany tak, jak je vidíme, smeteme na lopatku a vyhodíme," upozornil Rejšek. Nástroj je podle něj silně napaden červotočem a některé dřevěné píšťaly jsou prakticky zničené. I když nezkušenému uchu posluchače stále zní varhany monumentálně, některé píšťaly už prakticky není slyšet. V několika skladbách to Rejšek dnes lidem v chrámu i předvedl.
"V tomto okamžiku nutně potřebujeme 250.000 korun, protože jsme dostali dotaci z Libereckého kraje, ale potřebujeme na spoluúčast. Úplně ideální by bylo, kdybychom měli půl milionu korun, ale i polovina by nám na začátek stačila," řekl dnes ČTK zdejší farář Krzysztof Mikuszewski. Už v letošním roce je podle něj nutné začít s rekonstrukcí varhan, na jejichž opravu se peníze sbírají několik let. Stále to ale nestačí, náklady se odhadují na několik milionů korun. "Čím déle se to ale bude odkládat, tím to bude dražší," upozornil Rejšek.
Na obnovu vzácných varhan mohou lidé přispět na účet sbírky 3286101379/0800. "Mohou ale také adoptovat jednotlivé píšťaly nebo celou oktávu či celý rejstřík a také další součásti varhan, ty už jsou ale podstatně dražší. Píšťala přijde na 400 až 1000 korun, oktáva na 5000, celý rejstřík už je v desetitisících korun," řekla ČTK autorka projektu Adopce píšťal Kristýna Solničková z litoměřické diecéze. "Adoptivní rodič" obdrží Adopční listinu a jeho jméno bude zaneseno do pamětní knihy, která bude po dokončení restaurátorských prací umístěna do varhan pro příští generace. Podrobné informace najdou zájemci na internetových stránkách www.varhany-bozkov.eu. Píšťal mají varhany podle odhadů 1200 až 1300.
zdroj: ČTK