V Krkonoších se už podeváté setkali řezbáři s motorovými pilami

Krkonošskou osadou Františkov nedaleko Rokytnice nad Jizerou zněly po roce opět motorové pily. Kolem bývalého kravína se už podeváté uskutečnilo dřevosochařské sympozium, na němž se sešlo 12 výtvarníků z celé republiky. Byl mezi nimi i pětašedesátiletý výtvarník z nedaleké Jilemnice Josef Dufek, který každoročně v lednu na tamním náměstí staví obří sochu Krakonoše ze sněhu a ledu. Ve Františkově ale stejně jako ostatní vystačil s motorovou pilou.

"Je to velký rozdíl tvořit ze dřeva nebo ze sněhu, když něco zkazíte v tom sněhu, tak zkrátka namočíte sníh a zase ho tam naplácáte, kdežto když říznete špatně, tak buď z toho musíte nějak vykličkovat nebo začít znovu. U dřeva určitě platí dvakrát měř a jednou řež," řekl dnes ČTK výtvarník, který právě pracoval na soše jezevčíka, který by měl sloužit jako lavička. Tématem letošního ročníku dřevosochání totiž bylo "na co si sednu", a tak tu dnes vznikaly lavičky či křesílka rozličných tvarů.
 
Akce si našla v letním programu v Krkonoších své místo a láká stále víc lidí, pro něž jsou připraveny výtvarné dílny a další program. "Rozhodně to není výdělečný podnik, loni jsme se poprvé dostali na nulu. Děláme to hlavně pro ty lidi tady, chceme jim dát příležitost, aby se setkali, oživit vesnici a propagovat ji," řekla ČTK hlavní organizátorka akce Jana Brožová, která je spolumajitelkou bývalého kravína. V něm spolu s manželem a místními nadšenci buduje muzeum a galerii a malé kulturní centrum obce.
 
Kravín je přirozeným centrem Františkova, byť to není právě obvyklé. Původně se ale na jeho místě začala v roce 1927 stavět česká škola. Záměr překazilo odtržení Sudet a válka. Po ní už škola nikdy dostavěna nebyla a místní JZD tak vybudovalo na připravených základech kravín. "Koupili jsme ho na začátku 90. let, ani jsme vlastně nevěděli proč. Pak jsme v něm chtěli pěstovat žampiony, z toho ale sešlo, teď je tam muzeum s galerií," poznamenala Brožová.
 
Kravín není jedinou zajímavostí, která může turisty do tohoto krkonošského údolí lákat. Jen pár kilometrů odtud směrem na Jablonec nad Jizerou v Buřanech je dochovaný mlýn, jehož nejstarší část je z roku 1767. Od roku 1841 ho vlastnil rod Janatů. Obilí se tu mlelo do roku 1951, kdy komunistický režim živnost zakázal, ještě v 80. letech tu ale fungovala pekárna. V roce 2006 mlýn koupil Jiří Krch a udělal tu skanzen. "Jsem za to rád, přáli jsme si, aby byl mlýn otevřený lidem," řekl ČTK poslední majitel Antonín Janata, který dnes do rodného domu zavítal.
 
zdroj: ČTK