Letní sezona v Libereckém kraji byla jedna z nejlepších

Za hodně vydařenou považují letošní sezonu zejména provozovatelé koupališť a kempů v Libereckém kraji. Pro památky bylo léto průměrné, vyplývá ze zjištění ČTK. 

Nejlepší sezonu za několik posledních let mělo koupaliště v Železném Brodě, které jako jediné venkovní v kraji má tobogan. "Loni jsme měli jen jednou za den tisíc návštěvníků, letos pětkrát šestkrát kolem 1200 lidí," uvedl správce koupaliště Libor Kochánek. 
    
Pro správce koupaliště v Liberci-Vratislavicích Petra Poldy byla letošní sezona dokonce nejúspěšnější. "Jsem tady od roku 1992 a letos máme nejlepší sezonu, co se týče návštěvníků i slunečních dnů," řekl. 
    
Plno bylo letos i u Máchova jezera. "Na začátku července to sice tak nevypadalo, ale letošní sezona byla nejlepší za poslední tři čtyři roky," uvedl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero, jež obhospodařuje dvě pláže Máchova jezera, lodní dopravu a nabízí ubytování ve stanech, chatkách a bungalovech. Podle něj jim hodně pomohlo, že takřka všechny víkendy byly slunečné. "Přes týden bylo v uvozovkách prázdno, lidé jezdí na jednu dvě noci. O víkendu jich ale bylo tolik, že propad během týdne dohnali. Kdyby pršelo, bylo by to horší," dodal Reichert. 
    
Také v autokempu v Sedmihorkách u Turnova si všimli změny v chování turistů. "Frčí prodloužené víkendy, kdy si lidé vezmou volno v práci na jeden den," uvedl jednatel jednoho z nejlépe hodnocených autokempů v zemi Pavel Staffen. I v Sedmihorkách jsou po špatném začátku sezony spokojeni. "Léto bylo výborné, lidem se nevyplatilo jezdit za sluncem k moři," dodal. 
    
Na kratší dobu jezdili letos turisté i do autokempu Ostrov na Malé Skále. "Když si někdo objedná na více jak tři dny, tak už je to nezvyklé," řekl provozovatel kempu Zdeněk Bursa. Pro maloskalský kemp byla sezona průměrná, zájem nepříznivě ovlivnila oprava jezu na Jizeře. I proto tam od začátku srpna turisté za ubytování platili o 30 procent méně. 
    
Teplé a slunečné počasí letos lákalo i do hor. "Všechno je odvislé od počasí. Předchozí čtyři roky hodně pršelo a byla zima, letos to bylo výrazně lepší a lidí logicky více," konstatoval předseda představenstva První bobové v Harrachově Vít Moudrý. Turisty k areálu v létě nelákala jen adrenalinová jízda, ale také první český botovník. Na 11 metrů vysoký strom mohou cestovatelé od srpna zavěsit své prošoupané boty. "Už jich tam je několik desítek," poznamenal. 
    
Zhruba 85procentní obsazenost pokojů měla v létě společnost Czech Inn hotels, která má v Harrachově tři hotely a apartmánový dům. Podle jednatele Jaroslava Svobody to je obdobné jako loni. "Srpen byl tradičně silnější než červenec," dodal. Turisty lákali hlavně na pobyty all inclusive. 
    
V Jizerských horách se i v létě dařilo úspěšně rozšiřovat slevovou kartu hosta - Jizerky Card. Projekt obce z regionu ve spolupráci s podnikateli spustily loni v prosinci a zatím vydali přes 10.000 karet. "V praxi jsme si ověřili to, co v zahraničí standardně funguje. Zároveň jsme zjistili, že s využitím Jizerky Card partnerům rostou tržby," uvedl zástupce Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory Petr Bažant. První sezona tak podle něj naplnila jejich očekávání. 
    
Léto nebylo tolik příznivé k návštěvě památek, na většině z nich bude letošní návštěvnost horší než loni. Kastelán hradu Trosky Lubomír Martínek odhaduje, že turistů bude asi o deset procent méně než loni. "Až v srpnu to tady vypadalo tak, jak jsme přes léto zvyklí, kdy za den přijde 1000 až 1500 lidí," řekl. Trosky v létě nabízely několikrát do měsíce noční prohlídky a zájem o ně byl v červenci i srpnu nečekaně velký. "Čekal jsem sto lidí, chodilo jich skoro 500," dodal kastelán. 
 
zdroj: ČTK