Lyže nebo snowboard? Jak působí zimní sporty na naše pohybové ústrojí

Jezdíte na lyžích nebo na snowboardu? Nebo se teprve rozhodujete, který sport si vybrat?  

V čem je pro tělo jiná svalová zátěž při používání snowboardu oproti lyžím? S primářkou Rehabilitačního ústavu MUDr. Michaelou Tomanovou se podíváme na ježdění na snowboardu a lyžích z hlediska zdravotní bezpečnosti a účinků na naše pohybové ústrojí.

„Obecně lze říci, že oba dva sporty mají podobné působení na lidské tělo. Je to především zatěžování dolních končetin, které musí tlumit přetížení vzniklé sjezdem a nerovností sjezdovky, a trupu, který se podílí na zpevnění těla a udržení rovnováhy. I přesto jsou zde odlišnosti, především ve využití svalů dolních končetin. Lyžování je přirozenější, je více podobné chůzi, jak směřováním čelem vpřed, tak i pohybem dolních ale i horních končetin. Stejně tak lyže působí velmi dobře na stabilizaci těla a končetin, které musí vyrovnávat zatížení působící na člověka při sjezdu. Na snowboardu se pohybujeme bokem vpřed s pevně připnutýma nohama. To je nefyziologický pohyb nejen u dolních končetin, ale i v oblasti trupu a páteře,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Nejčastější zranění lyže vs. snowboard?

Zranění u jednotlivých sportů jsou rozdílná. U snowboardu se jedná nejčastěji o pohmoždění či zlomeniny v oblasti zápěstí, způsobené snahou snowboardisty zbrzdit pád právě pomocí rukou. U lyžařů se zejména jedná o poranění kolen, která jsou při sjezdu, a především při pádech, silně přetěžována. Častými jsou také úrazy v oblasti ramen v důsledku pádů i střetu s druhým lyžařem. Zde dochází obvykle k pohmožděninám, v horším případě k vykloubení nebo zlomenině.

Snowboard je pro děti náročnější než lyžování

Co se týká bezpečnosti, větší rozdíly zde nejsou. Oba dva sporty přinášejí rizika především pádů, čímž přichází i nebezpečí jiných zranění, především zlomenin. Pokud bychom mluvili o náročnosti a obtížnosti u dětí, zde jasně vychází, že více náročná je jízda na snowboardu především z důvodu pevně připnutých nohou bez možnosti jejich pohybu. To je pro děti velmi nepřirozený pohyb, na který si budou muset určitý čas zvykat. Avšak i při učení se na lyžích se nevyhnou celé řadě pádů, které jsou nedílnou součástí osvojování si obou dvou dovedností.

Důležitý je strečink 

„Kompenzace fyzické zátěže je určitě nutnou podmínkou každé pohybové aktivity. U obou sportů je zatěžováno především svalstvo dolních končetin a trupu. Důležité je protažení zmiňovaných svalových skupin především před sportem. Možné je i využít speciální rehabilitační metodu INFINITY method, která může sloužit k uvolnění vazivových a svalových tkání a zlepšení tonusu svalů, a tím i ke kompenzaci zatěžovaných struktur.

V zásadě se možnosti u daných sportů výrazně neliší, zapojovány jsou však odlišné svaly nejen dolních končetin. Je potřeba před sportem i po sportu zapojit všechny svaly, nejen ty, co používáme,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová.