Policie v Jablonném objevila tři varny pervitinu

Policie při úterním zásahu proti drogovým dealerům zajistila v Jablonném v Podještědí na Liberecku tři laboratoře na výrobu pervitinu. To se nestává často, řekl dnes novinářům krajský vedoucí speciálního protidrogového týmu Pavel Folprecht. Z drogových deliktů policie obvinila pět mužů ve věku od 23 do 33 let, kteří vyráběli a prodávali pervitin desítkám lidí ve třítisícovém městě a jeho okolí. Dva ze zadržených jsou stíháni vazebně, hrozí jim tresty do pěti nebo deseti let vězení.

Českolipští policisté se případem zabývali od začátku letošního roku. "Začalo to jako malá distribuce drogy," uvedl českolipský kriminalista, který měl případ na starost. Při dalším vyšetřování přišli policisté na to, že třiatřicetiletý muž pervitin nejen prodává, ale i vyrábí ve větším množství a pomáhají mu v tom další lidé. Pervitin s ním vyráběli a prodávali dva muži ve věku 28 a 33 let, dva mladíci ve věku 23 let drogu prodávali. Policie hlavního podezřelého obvinila zatím z výroby 800 gramů pervitinu a distribuce minimálně 150 gramů této drogy. "Je předpoklad, že to množství naroste," uvedl kriminalista. Z dosavadních výpovědí vyplývá, že drogy vyráběla skupina jednu týdně po dobu minimálně jednoho roku.
 
Úterního zásahu v Jablonném v Podještědí se zúčastnilo přes 50 policistů včetně zásahové jednotky. Kriminalisté se totiž domnívali, že dealeři mohou být ozbrojení. Při následných domovních prohlídkách na čtyřech místech zajistili dvě plynové pistole i laboratoře na výrobu pervitinu, některé byly důmyslně ukryté. "Hlavní pachatel ji měl v zárubni dveří. Pistol měl v trezoru ve zdi," upřesnil kriminalista. Drogy prodával 33letý muž většinou doma a snažil se chránit za pomoci kamerového systému, aby viděl, kdo přichází k jeho bydlišti. "Na velké LCD obrazovce si z kamer pouštěl živý obraz," poznamenal kriminalista. Ani kamery ho ale před zatčením neochránili. Pouta měl nasazená zhruba 30 vteřin poté, co přijela policejní jednotka k jeho domu.
 
V Česku se podle odhadů ročně vyrobí až šest tun pervitinu. Policii se ale podaří zachytit jen zlomek tohoto množství. Loni to bylo 69 kilogramů. Liberecký kraj patří podle ředitele národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha dlouhodobě mezi regiony více zatížené drogovou kriminalitou. Je místem, odkud z Polska do Česka organizovaně proudí léky s pseudoefedrinem, jejichž volný prodej je v tuzemsku zakázaný. Z nich zde pak pachatelé vyrábějí pervitin a poté prodávají v Česku nebo převážejí do Německa. Z léků dovezených z Polska pervitin vyráběla i skupina z Jablonného.
 
zdroj: ČTK