Vlekaři v Libereckém kraji nebudou mít peníze na investice

Zimní sezona v Libereckém kraji je sice stále ještě na začátku, vlekaři se už ale nyní obávají, že budou muset omezovat investice pro příští léta. Kvůli teplému počasí jsou areály měsíc po zahájení sezony stále jen v částečném provozu nebo dokonce zcela uzavřené. 

"Denně přicházíme na tržbách o půl milionu korun," uvedl ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. V porovnání s minulou zimou je propad na tržbách zatím asi dvacetiprocentní. "Na plány investic, které jsme měli připravené, můžeme zapomenout. V létě budeme dělat jen to nejnutnější," dodal. V největším lyžařském areálu v kraji mají přes 22 kilometrů tratí, v provozu je necelá čtvrtina. A pokud nepřijde slibované ochlazení, hrozí podle Krtičky, že budou muset areál příští týden zcela uzavřít. "Je to bídné," konstatoval. 
    
Ještě hůře na tom je Ještěd, který je už několik dnů zcela mimo provoz. "Na tržbách máme proti loňsku pokles o zhruba 50 procent, ale ztráta není tak vysoká, neboť nižší jsou i náklady. Propad může být tak 20 až 25 procent," uvedl ředitel areálu na Ještědu Jan Svatoš. Ztrátu ještě více prohloubí tento víkend, který v minulosti patříval k nejúspěšnějším v celé sezoně. "O víkendu, kdy se konala Jizerská padesátka, bývalo u nás totálně plno," konstatoval Svatoš. I podle něj bude mít špatný start sezony vliv na investice a rozvoj areálu. "Čím déle to bude trvat, tím to bude horší," poznamenal. Pokud přijde ochlazení, Ještěd bude znovu v provozu od příštího týdne. 
    
Relativně dobré podmínky pro lyžování nabízí Tanvaldský Špičák a Severák v Jizerských horách, i tam ale budou muset letos zřejmě omezit investice. "To čeká asi všechny provozovatele, na zhodnocení je však ještě brzy," konstatoval Pavel Bažant, ředitel společnosti Ski Bižu, jež oba areály provozuje. Podle něj by změnu k lepšímu mohlo přinést slibované ochlazení. "Na to se všichni hodně těšíme," podotkl. Oba areály jsou v částečném provozu a na sjezdovkách je od deseti do 30 centimetrů sněhu. Na Tanvaldském Špičáku se dá lyžovat i na 1,35 kilometru dlouhé červené sjezdovce. V Jizerských horách jsou v částečném provozu také areály v Desné, Josefově Dole nebo Rejdicích. 
    
Omezeně se dá lyžovat i v západní části Krkonoš, sjezdaři ale musí počítat se zhoršenými podmínkami. Například ve Vysokém nad Jizerou je k dispozici jen 360 metrů dlouhá modrá sjezdovka. Zřejmě nejlepší podmínky k lyžování nabízí v kraji Harrachov, i tam ale mají k ideálnímu stavu daleko. "Podmínky odpovídají tomu, že už tři týdny nebyl mráz," zmínil náčelník lanovky v Harrachově Milan Goč. 
    
Ochlazení spojené se sněžením by potřebovali i běžkaři. Kvůli nedostatku sněhu pořadatelé dokonce zrušili víkendový vytrvalostní závod běžkařů Jizerská 50, na který mělo přijet několik tisíc závodníků. Zrušení závodu znamená i ztrátu v řádech milionů pro majitele a provozovatele hotelů a penzionů v Jizerských horách a okolí. 
 
zdroj: ČTK